You are currently viewing Chiptuning – czyli zwiększenie mocy silnika

Chiptuning – czyli zwiększenie mocy silnika

Obecnie paliwo nie należy do najtańszych, a przecież jest niezbędne do poruszania się samochodu. Dlatego też osoby zastanawiające się nad zakupem własnego auta, często wpadają na pomysł, aby kupić pojazd ze słabszym silnikiem, gdyż wtedy zużycie paliwa będzie niższe. Faktycznie, jednakże co z osiągami?

Większa moc silnika po tuningu

zwiększenie mocy silnika 1.9 tdiW pewnym momencie zdamy sobie sprawę z tego, że nie odpowiada nam moc samochodu. Czy zatem jesteśmy skazani już do końca czasu posiadania tego pojazdu na niskie osiągi? Oczywiście nie. Możliwe jest zwiększenie mocy silnika 1.9 tdi, a odbywa się to na dwa sposoby. Jednym z nich jest tuning mechaniczny, drugim zaś – elektroniczny. I to ten drugi sposób jest prostszy, a co za tym idzie – o wiele tańszy. Przeprowadzą nam go w niemal każdym warsztacie samochodowym. Usługę tę znajdziemy najczęściej pod nazwą chiptuning. Kosztuje ona około 1 tys złotych, a efekty są zdumiewające. Metodę tę można podzielić jeszcze na dwie pomniejsze. Po pierwsze, mechanik może zmodyfikować program, który odpowiada za osiągi w komputerze silnika. Po drugie jednak, może domontować dodatkowy moduł, który potocznie nazywa się boxem. Powinien on zostać umieszczony pomiędzy pompą wtryskową a jednostką sterującą. Wówczas za sygnały sterujące będzie odpowiadał właśnie ten box a nie komputer silnika, w związku z czym można zwiększyć dawkę paliwa, co przełoży się na lepsze osiągi.

zwiększenie mocy silnika 1.9 tdiZatem jest to dobre rozwiązanie, jeżeli obawiamy się ingerencji w wewnętrzne układy elektroniczne samochodu, ponieważ tutaj moduł podpinamy z zewnątrz i nie możemy uszkodzić sterownika pojazdu. Chociaż chiptuning nie wydaje się być czymś skomplikowanym, jednak nie należy wykonywać tego zadania samodzielnie, jeśli nie mamy doświadczenia w temacie. Najlepiej jest powierzyć sprawę profesjonalistom, udając się do wyspecjalizowanych w chiptuningu warsztatów. Chcemy bowiem nie tylko poprawić osiągi auta, ale także pozostać przy obecnej trwałości silnika a nie zmniejszyć jej. Dlatego tak ważna jest staranna modyfikacja elektroniki przeprowadzana przez doświadczone osoby. Słowem podsumowania, obecnie chiptuning cieszy się dużą popularnością, ponieważ modyfikacja elektroniki samochodu jest szybka w realizacji, a jednocześnie przynosi oczekiwane efekty.

Decydując się na tę usługę wykonaną u profesjonalistów, nie musimy martwić się tym, że coś z naszym samochodem stanie się nie tak. Uzyskamy wyższe osiągi, a samochód będzie chodził niezawodnie. Pamiętajmy jednak, że przed wizytą w serwisie, jeśli pojazd jest na gwarancji, musimy odłączyć box i powrócić do ustawień fabrycznych.