You are currently viewing Czym powinny charakteryzować się koła pasowe z rowkami?

Czym powinny charakteryzować się koła pasowe z rowkami?

Kupując mechanizm, warto zwrócić uwagę na każdy jego element. Maszyna ma bowiem spełniać określone zadania, takie jak przenoszenie ruchu czy siły, dlatego każda część powinna być wytrzymała i odpowiednio działać. Elementem, który można zauważyć w prawie każdym mechanizmie, jest koło. Części tego rodzaju znacznie się od siebie różnią – niektóre modele mają proste zęby, inne zaś skośne, skośno-daszkowe lub łukowe.

Koła pasowe i ich zabezpieczenie

koła pasoweWarto wiedzieć, czym powinien charakteryzować się materiał, z jakiego są one wykonane, aby mieć pewność ich wytrzymałości i użyteczności w maszynie. Koła z rowkami pasują pod pasy klinowe i są integralną częścią napędu pasowego. Nowoczesne części tego rodzaju wykonane są między innymi ze stali nierdzewnej, czyli materiału dobrze zabezpieczonego przed korozją. Rdza bowiem to jeden z najczęstszych powodów wymiany elementów mechanicznych, dlatego dobrze, jeśli części są przed nią zabezpieczone. Jednym ze sposobów na osiągnięcie zamierzonego celu jest anodowanie, polegające na pokryciu kół warstwą tlenku. Uzyskuje się ją za pomocą reakcji elektrolitycznej, która na stałe zabezpiecza stalową powierzchnię przed korozją. Anodowane koła pasowe z rowkami charakteryzują się też wyższą estetyką – to odpowiednie rozwiązanie, jeśli firma produkująca maszyny dba o każdy element i chce prezentować się jako przedsiębiorstwo wykonujące maszyny nie tylko niezwykle wydajne, ale i o atrakcyjnym wyglądzie.

koła pasoweDrugim sposobem na uzyskanie kół pasowych odpornych na rdzę jest cynkowanie. Proces ten polega na pokrywaniu powierzchni cienką warstwą cynku, co skutecznie zabezpiecza przed korozją. Wybierając koła z rowkami, warto też zwrócić uwagę na szerokość wieńca zębatego, średnicę piasty i ilość zębów, bowiem to te cechy będą rzutować na to, czy element będzie zgodny z pozostałą częścią maszyny. Należy też zaznaczyć, że koło niekoniecznie musi być wykonane ze stali, bowiem istnieją modele żeliwne lub uzyskane z tworzywa sztucznego. Tego rodzaju elementy będą oczywiście lżejsze, ale niekoniecznie tak wytrzymałe, jak części stworzone ze stali, szczególnie tej wysokiego gatunku. Wybierając koła pasowe, warto zwrócić uwagę na szereg cech, jakimi się one charakteryzują.

Bardzo ważny jest materiał, ponieważ w zależności od tego, czy osobie budującej maszynę zależy na większej wytrzymałości, czy lekkości, postawi ona odpowiednio na stal lub tworzywo sztuczne. Dobrym rozwiązaniem jest również żeliwo – niejako łączy ono zalety obu rozwiązań. Koła pasowe z rowkami powinny być niezwykle odporne na korozję, dlatego warto zastanowić się nad stalą anodowaną lub cynkowaną. Oba materiały są skutecznie zabezpieczone przed rdzawym nalotem.