You are currently viewing Jak dbać o lampy samochodowe?

Jak dbać o lampy samochodowe?

Lampy samochodowe to jeden z tych elementów, który jest często zaniedbywany. Liczy się sprawny silnik, akumulator, przyczepne opony, działające hamulce, a nawet nabita i przeczyszczona klimatyzacja, która jest bardzo ważna latem.

Przyczyny uszkodzeń lamp

renowacja lampLampy, dopóki świecą, są uznawane za działające i nie poświęca się im uwagi. Jednak jest to duży błąd. Lampy odpowiadają za bezpieczeństwo poruszania się na drodze. Nie tylko nam to ułatwiają, poprzez oświetlanie tego co jest przed nami, ale ułatwiają też innym, którzy wiedzą na przykład jaki manewr chcemy wykonać. Dlatego też warto jest sprawdzać stan techniczny, jak i wygląd zewnętrzny lamp. Najpoważniejszą usterką jest oczywiście przepalona żarówka. W przypadku zauważenia tego trzeba natychmiast wymienić lampkę na nową. Brak sprawnego oświetlenia stwarza niebezpieczeństwo, jak również może skutkować mandatem przy kontroli drogowej. Koszt nowej żarówki to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jej wymiana jest w wielu modelach auta bardzo prosta. Trzeba jedynie odłączyć wtyczkę i wykręcić żarówkę. Niestety, są także modele, w których konieczny jest demontaż reflektora, wtedy lepiej udać się do mechanika, który zrobi to za nas.

renowacja lampWadą lamp może być ich złe ustawienie. Najczęściej ta usterka wychodzi podczas okresowego (corocznego) przeglądu samochodu. Wtedy kontrolerzy najczęściej sami zajmują się regulacją oświetlenia. Czasem lampy są za nisko lub za wysoko i przez to niedostatecznie oświetlają drogę. Nadal spełniają swoją funkcję, jednak nieco gorzej. Lampy samochodowe mogą też gorzej działać ze względu na zabrudzenia. Piasek, błoto, płyny tworzą na nich plamy, więc światło nie rozprasza się równomiernie. Częstym problemem są także owady. Najlepszym rozwiązaniem jest to specjalistyczny preparat usuwający zarówno plamy jak i owady. Zmiękczy on zbrudzenia, przez co będzie można je łatwo usunąć bez tarcia. Używając ostrych szczotek można zarysować lampy co nie będzie korzystne. Wtedy jedynie renowacja lamp w Szczecinie rozwiąże ten problem. Renowacja lamp sprawdzi się także wtedy, kiedy lampy są zmatowione. Jest to naturalny proces, który jednak można zwalczyć. Dobre polerowanie sprawi, że lampy samochodowe znowu będą przejrzyste, co ma znaczenie zarówno estetyczne, jak i praktyczne (większa przepuszczalność światła).

Jak zostało to przedstawione, dbanie o lampy samochodowe nie jest skomplikowane. Najważniejsze to okresowe sprawdzanie ich stanu technicznego oraz wizualnego i bieżące wykonywanie czyszczenia, polerowania, czy wymiany żarówek.