You are currently viewing Jak przebiega profesjonalny przegląd samochodu?

Jak przebiega profesjonalny przegląd samochodu?

Każdy właściciel samochodu musi raz do roku wykonać przegląd swojego samochodu – jazda bez aktualnego zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów jest niedozwolona. Warto pamiętać, że obowiązek sprawdzania stanu aut ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Po drogach powinny poruszać się pojazdy sprawne, a cykliczne badania mają zminimalizować ryzyko występowania awarii, które w wielu sytuacjach mogą prowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Przegląd auta i ocenia podwozia

przegląd samochodu Co badane jest podczas wizyty w stacji kontroli pojazdów? Wszystkie elementy podlegające badaniu są oczywiście określona w konkretnych przepisach. Aby przegląd odbywał się profesjonalnie i przede wszystkim rzetelnie, do jego przeprowadzenia upoważnione są osoby, które zdobyły odpowiednie kwalifikacje. Zadaniem kontrolera jest stwierdzenie, czy poszczególne podzespoły są sprawne, a pojazd bezpieczny. Pierwszą kontrolowaną w warsztacie rzeczą są oczywiście światła. Nie chodzi tylko o sprawność żarówek oraz instalacji, ale również ustawienie reflektorów. Skierowane zbyt wysoko lampy lub wybór nieodpowiednich żarówek również nie ujdą uwadze diagnosty, ponieważ ich nieodpowiednie dopasowanie może przyczyniać się do oślepienia innych uczestników ruchu.

przegląd samochodu Następnym krokiem jest weryfikacja opon, a konkretnie ich stanu technicznego. Ogumienie, podobnie jak inne elementy się zużywa, a kierowcy nie zawsze pamiętają o ich wymianie. Tutaj najważniejsza jest głębokość bieżnika, jeśli jest ona większa niż minimalna, auto ma lepszą przyczepność do nawierzchni drogowej. Badaniom podlega również układ hamulcowy. Sprawność tych elementów jest bardzo istotna, dlatego warto kontrolować je częściej niż raz w roku. Profesjonalny przegląd samochodu we Wrocławiu i każdym innym mieście nie odbędzie się bez ogólnej oceny stanu podwozia i nadwozia oraz badania spalin. Poziom emisji szkodliwych substancji nie powinien przekraczać dopuszczalnych norm, co jest bardzo istotne dla ogólnej poprawy jakości powietrza. Badanie to wykonuje się za pomocą specjalnych przyrządów pomiarowych. Osoba wykonująca przegląd sprawdzi także, czy poprawnie działa klakson, wycieraczki oraz pasy bezpieczeństwa.

Dodatkowej kontroli będzie podlegała instalacja LPG znajdująca się w pojeździe. Kierowca powinien mieć przy sobie dokument legalizacyjny butli i okazać go podczas przeglądu. Jeśli stan wszystkich wyżej wspomnianych elementów okaże się dobry, wtedy kierowca otrzymuje odpowiednie zaświadczenie potwierdzające sprawność badanego pojazdu.