You are currently viewing Kiedy naprawa wtryskiwaczy jest konieczna?

Kiedy naprawa wtryskiwaczy jest konieczna?

Wielu mechaników samochodowych zgadza się co do tego, że wtryskiwacze są słabym punktem współczesnych samochodów z silnikami diesla. Odpowiadają one za dostarczanie paliwa w odpowiedniej, ściśle określonej dawce do silnika spalinowego. Całkowita ich wymiana jest bardzo kosztowna.

Naprawa zamiast wymiany

naprawa wtryskiwaczyDlatego też wiele warsztatów samochodowych wyszło na wprost oczekiwaniom klientów i w ich ofercie możemy znaleźć usługę regeneracji tych podzespołów. Naprawa wtryskiwaczy pomoże uniknąć kosztów związanych z ich wymianą. Do warsztatu lub stacji diagnostycznej powinniśmy się zgłosić, gdy pojawią się pierwsze objawy, świadczące o usterce tej części silnika, czyli m.in. spadek osiągów, a także problem z wchodzeniem silnika na wyższe obroty. Często samochody z awarią wtryskiwaczy mają też kłopot z rozruchem silnika, dymieniem i większym niż dotychczas zużyciem paliwa. Zdarza się, że na desce rozdzielczej zapala się kontrolka silnika, a w trakcie jego pracy słyszy się charakterystyczny, metaliczny odgłos. Ignorowanie tych objawów może skończyć się nie tylko całkowitym uszkodzeniem wtryskiwaczy, ale również zniszczeniem tłoków, pompy wtryskowej, turbosprężarki lub nawet zatarciem silnika. Dlatego warto reagować szybko i powierzyć auto w ręce profesjonalistów, którzy dokonają naprawy wtryskiwaczy.

naprawa wtryskiwaczyProcedura regeneracji wtryskiwaczy polega na wykonywaniu kolejno czynności określonych szczegółowo przez producenta. Końcowym etapem naprawy wtryskiwaczy jest ich ponowna klasyfikacja i nadanie im kodu kalibracyjnego, następnie wgrywanego do centralki auta po tym, jak już zamontuje się w silniku wtryskiwacz. Koszt takiej usługi jest zależny od stopnia uszkodzenia poszczególnych części składowych tego podzespołu. Do najważniejszych elementów wtryskiwacza, które często ulegają uszkodzeniu należą końcówki wtryskiwacza (i ich nakrętki) oraz trzpień zaworu sterującego. Czasami zdarza się, że krótko po regeneracji wtryskiwaczy znowu zaczyna się coś dziać z silnikiem. Przyczyna tego stanu rzeczy leży w fakcie, że często źródłem awarii wtryskiwaczy jest łuszczenie się metalu, z którego wykonano elementy pompy wtryskowej. Opiłki te rozprowadzane są po całym układzie zasilania i niszczą również wtryski, a więc konieczna okazuje się również wymiana pompy wtryskowej oraz czyszczenie zbiornika paliwa i innych elementów układu zasilania. W takim przypadku regeneracja wtryskiwaczy jest tylko jednym z elementów naprawy samochodu.

W przypadku zauważania nieprawidłowej pracy silnika samochód należy natychmiast oddać do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Mechanicy dzięki posiadanemu sprzętowi łatwo sprawdzą, co dzieje się z autem i wdrożą odpowiednie naprawy. Może okazać się, że przyczyna usterki leży w wadliwym działaniu wtryskiwaczy i będzie konieczna ich regeneracja.