Polerowanie lakieru – w domu i warsztacie

Samochód będący w eksploatacji, jest naturalnie narażony na uszkodzenia zarówno silnika, jak i elementów zewnętrznych, odpowiadających za estetykę. Po latach użytkowania, gołym okiem widać drobne rysy czy rdzę. Kierowcy, którym wygląd samochodu nie jest obojętny, decydują się na wizytę w salonach detailingowych, zajmujących się profesjonalną odnową pojazdów.

Polerowanie auta – samodzielnie czy w warsztacie?

Karoseria autaSamochodowe salony spa oferują między innymi renowację lakieru, usuwanie wgnieceń, kompleksowe czyszczenie wnętrz oraz pranie obić. Fachowcy zaglądają również pod maskę i dokonują wodorowania silnika, czyli oczyszczają jego zabrudzone fragmenty. Gama ofert jest szeroka, a profesjonalnych warsztatów nie brakuje. Najpowszechniejszym rodzajem usług tego typu jest jednak bez wątpienia renowacja karoserii. Praktycznie w każdym większym ośrodku miejskim będziemy w stanie znaleźć godne polecenia studio wykonujące profesjonalne polerowanie lakieru – Poznań, Toruń, Białystok, Gdańsk oraz inne mniejsze miasta wokół nich posiadają usługi tego typu. Auto detailing to branża ciesząca się tak samo dużym zainteresowaniem jak mechanika pojazdowa. Korekty lakieru możemy dokonać również sami. Za rozsądną cenę będziemy w stanie zakupić maszynę polerską oraz pasty do polerowania z wyższej półki. Nie jest to trudna, aczkolwiek czasochłonna praca, przy której amatorzy mogą spędzić przynajmniej dwa – trzy dni.

Polerowanie samochoduWarto pamiętać, by przed rozpoczęciem pracy zasłonić te elementy, które nie powinny były wchodzić w kontakt z pastą. Mowa tu o klamkach i szczelinach między blachami. Taką pastę niezwykle trudno potem usunąć. Najlepiej zakleić te miejsca taśmą. Polerowanie lakieru można podzielić na dwa zasadnicze etapy. Pierwszy polega na korekcie lakieru. Nakładamy przeznaczoną do tego pastę na nakładkę polerki i rozprowadzamy ją na najwolniejszych obrotach. Po każdym wypolerowanym elemencie karoserii, sprawdzamy jego stan pod każdym możliwym kątek widzenia. Jeśli pozostały jakieś widoczne rysy, powtarzamy czynność. Drugi etap to wygładzanie i nabłyszczanie. Zmieniamy nakładkę, zakładamy czystą i stosujemy na nią pastę do wygładzania i nabłyszczania powierzchni. Tutaj zwiększamy obroty polerki, jednak zmniejszamy jej nacisk na karoserię. Gdy nabłyszczymy wszystkie elementy, pozbywamy się resztek pasty zmywaczem i sprawdzamy efekty.

Na koniec warto zastosować środki do woskowania, które zabezpieczą lakier na przyszłość. Jeśli chcemy osobiście zająć się renowacją karoserii, dobrze jest mieć ku temu komfortowe warunki. Najwygodniejsza opcja to własny garaż albo parking na posesji. Nie da się jednak ukryć, że dla osób początkujących polerowanie może okazać się działaniem na zasadzie prób i błędów. Osobom nielubiącym eksperymentować, radzi się skorzystać z usług fachowców.