You are currently viewing Różnice między legalnymi a nielegalnymi złomowiskami aut

Różnice między legalnymi a nielegalnymi złomowiskami aut

Do stacji demontażu pojazdów zgłaszają się osoby, chcące oddać swój pojazd na złom. Powodów ku temu jest sporo, jednak nie wgłębiając się w szczegóły, można zauważyć, że wielu właścicielom przy okazji zależy na jak największych korzystać z pozbycia się auta. Wydawałoby się, że złomowanie samochodu nie może przynieść satysfakcjonującego wynagrodzenia, lecz jak się okazuje, często posiadacze aut nie narzekają na wypłacone pieniądze.

Szybkie złomowanie auta

złomowanie pojazdówOsoby złomujące swoje auta mogą zarobić, a przy tym nie martwić się o dodatkowe problemy z pojazdem – pod warunkiem, że samochód zostanie oddany do legalnej stacji. Mogłoby się wydawać oczywistym faktem, że legalne złomowanie jest najbezpieczniejsze i najbardziej opłacalne. Niemniej jednak niektóre osoby wciąż decydują się sprzedać swoje auto nieuczciwym handlarzom. Dlaczego ludzie oddają swoje auta na nielegalne stacje demontażu? Głównym powodem są pieniądze. Zazwyczaj niezarejestrowani handlarze oferują większe wynagrodzenie niż legalnie prowadzone przedsiębiorstwa. Za kilkaset złotych więcej nie warto jednak korzystać z ich usług – może się bowiem zdarzyć, że zakupione auto (jeżeli jest wystarczająco sprawne) nie zostanie zdemontowane, a użyte do popełnienia przestępstwa (często sprzedając pojazd z myślą jego zezłomowania, byli posiadacze nie zgłaszają zmiany właściciela).

złomowanie pojazdówMimo podpisania umowy, były właściciel wciąż może mieć wiele problemów, gdyż dane kupującego mogły być fałszywe. Co więcej, firmy działające nielegalnie nie wydadzą właścicielowi stosownych dokumentów, uprawniających go do wypłacenia części składek OC za niewykorzystany okres ochrony. Biorąc pod uwagę problemy, jakie rodzą się ze sprzedaży pojazdów oszustom, łatwo zauważyć, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest oddanie pojazdu do legalnej stacji demontażu. Posiadacz nie tylko otrzyma satysfakcjonujące wynagrodzenie (około 300-600 złotych), ale również wydane mu zostaną dokumenty, dzięki którym może wyrejestrować auto i odebrać pieniądze od ubezpieczyciela. Gdzie najlepiej przeprowadzić demontaż? Polecane jest legalne złomowanie pojazdów w Poznaniu, gdzie pracownicy rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków. Niektóre osoby oddają swoje auto na nielegalne złomowiska, gdyż uważają, że w ten sposób unikną konsekwencji związanych z lukami w historii płatności za ubezpieczenie OC.

Jak się jednak okazuje, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest w stanie sprawdzić, czy skasowany pojazd miał ważne OC – jeżeli w płatności zostaną zauważone jakieś problemy, wówczas instytucja może nałożyć karę, nawet jeśli samochód już nie istnieje.